Slider


Pielęgnacja zębów i dziąseł u osób z paradontozą

Paradontoza, a więc przewlekłe zapalenie przyzębia to jedna z najczęściej występujących chorób jamy ustnej. Dotyczy coraz większej liczby osób, a prowadzić może w skrajnych przypadkach nawet do utraty zębów. Na szczęście odpowiednia profilaktyka i leczenie mogą ją skutecznie zahamować.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to nic innego jak zapalenie przyzębia. W przypadku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, na powierzchni szkliwa odkłada się płytka nazębna, która z czasem mineralizuje i tworzy kamień nazębny. Bakterie, które obecne są w płytce i kamieniu nazębnym wnikają do kieszonek dziąsłowych i wywołują stan zapalny. Wydzielane przez nie toksyny skutkują stopniowym obniżaniem się dziąseł i kości w okolicy zębów. Zauważyć można odsłanianie się szyjek zębowych. Pojawić się może także krwawienie z dziąseł w czasie szczotkowania.

Odpowiednia higiena

W celu przeciwdziałania paradontozie warto pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Tymczasem wciąż wiele osób jest zdania, że z paradontozą nie może skutecznie walczyć. Rzeczywiście są osoby bardziej podatne na to schorzenie, ale prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej znacznie hamuje rozwój tej choroby.

Przede wszystkim trzeba dokładnie oczyszczać powierzchnię zębów z płytki nazębnej, która się na nich odkłada. Myć należy wszystkie powierzchnie zęba. Spore znaczenie ma regularne usuwanie resztek jedzenia z szyjek zębowych znajdujących się w okolicy dziąseł. Zaleganie płytki w tych miejscach zdecydowanie sprzyja rozwojowi paradontozy. Ponadto wiele osób na co dzień podczas mycia zębów omija powierzchnię językową siekaczy znajdujących się w dolnej części jamy ustnej. Sprzyja to odkładaniu się w tej okolicy kamienia nazębnego.

Lekarze najczęściej swoim pacjentom polecają klasyczne szczoteczki manualne o średnim stopniu twardości. Szczoteczki twarde mogą bowiem ranić dziąsła, a  miękkie, na które stawia wiele osób z krwawiącymi dziąsłami, często nie są w stanie odpowiednio doczyścić powierzchni zębów. Można też sięgnąć po nowoczesne szczoteczki elektryczne. W tym przypadku trzeba jednak postępować ostrożnie i przykładać je do zębów punktowo, aby dodatkowo nie uszkodzić wrażliwych już dziąseł. Coraz popularniejsze są również szczoteczki soniczne.

Pielęgnacja zębów przy parodontozie

Krwawiące dziąsła w czasie szczotkowania zębów to znak, że w jamie ustnej rozwinął się już stan zapalny, który sam z siebie nie zniknie. Krwawienie nie oznacza więc, że szczotkowanie odbywa się w sposób nieprawidłowy. To sygnał, że zęby należy myć jeszcze dokładniej.

Poza regularnym i prawidłowym szczotkowaniem zębów, kluczowe znaczenie ma staranne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Dokonać tego można przy pomocy nici dentystycznych lub irygatora. Tutaj warto poprosić o instrukcję dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Nieprawidłowe nitkowanie może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Dodatkowo irygator stomatologiczny nie tylko oczyszcza powierzchnię międzyzębową, ale i masuje dziąsła. Przekłada się to na ich lepsze ukrwienie.