Slider


Najlepsza dieta dla białych zębów. Co warto jeść?

Chyba nie ma osoby, która nie marzyłaby o białych, ładnych i zdrowych zębach. Okazuje się, że na ich wygląd i ogólną kondycję ma codzienna dieta. Co więc jeść, aby mieć białe zęby?

Przede wszystkim higiena

Oczywiście na wygląd zębów wpływ ma przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej i systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Bez odpowiedniej higieny nie ma mowy, aby uchronić się przed przebarwieniami czy ubytkami zębów. Tutaj znaczenie ma szczotkowanie zębów, co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i oczyszczanie zębów u stomatologa raz na 2 lata.

Co ciekawe, wiele osób jest przekonanych, że do prawidłowej higieny potrzebna jest w dużej mierze odpowiednia pasta do zębów. Rzeczywiście dobrej jakości pasta pozwala na usunięcie niektórych przebarwień i zmniejsza krwawienie z dziąseł, ale  w praktyce ważniejsza jest prawidłowa technika szczotkowania zębów.

Czego unikać, aby mieć ładne, białe zęby?

Przede wszystkim wystrzegać należy się słodyczy wszelkiego rodzaju – czekolady, cukierków, batoników, lizaków itd. Okazuje się, że jeszcze gorszy wpływ na zęby mają słodkie, gazowane napoje i słodkie wypieki. Ciastka i herbatniki na dłużej pozostają na powierzchni zębów, a przy tym sprzyjają rozwojowi próchnicy. Ponadto napoje słodzone zawierają nie tylko cukier, ale i mają szkodliwy dla zębów, kwaśny odczyn. Przyczyniają się tym samym niejako podwójnie to powstawania ubytków. Ich częste spożywanie powoduje erozję powierzchni szkliwa. Co ciekawe, na uzębienie źle wpływają nie tylko napoje gazowane np. cola czy oranżady, ale i soki, słodzone wody itd.

Warto też unikać produktów, które sprzyjają odkładaniu się na powierzchni zębów przebarwień. Mowa w tym przypadku przede wszystkim o kawie i herbacie – białej, czarnej, zielonej i czerwonej. Warto ograniczyć spożywanie czerwonego wina i ciemnych soków np. wiśniowego czy porzeczkowego. Dodatkowo dobrze jest unikać spożywania w dużych ilościach niektórych owoców i warzyw (buraki, jagody, wiśnie) oraz czekolady, kakao czy wybranych przypraw – curry, cynamonu, kurkumy i słodkiej papryki.

Co jeść, aby mieć ładne i białe zęby?

Dla zębów najlepsza jest oczywiście dieta zdrowa, która nie zawiera zbyt dużej ilości cukrów. Są jednak pewne produkty spożywcze, po które warto szczególnie sięgać. Badania wykazały na przykład, że ser żółty podnosi pH płytki nazębnej i znacznie zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy. Ponadto niektóre produkty spożywcze znacznie ułatwiają mechaniczne oczyszczanie powierzchni zębów, gdy nie ma możliwości ich umycia po posiłku. Są to m.in. jabłka i marchewki. Skuteczne bywa też żucie gumy po posiłku, ale z drugiej strony jej zbyt częste stosowanie powodować może problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Dla zębów dobrym rozwiązaniem jest także zastąpienie normalnego cukru białego ksylitolem. Jednak trzeba też sobie zdawać sprawę z tego, że nic nie jest w stanie zastąpić codziennej, odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej – szczotkowania i nitkowania zębów.