Slider


Wybielanie zębów – jak i dlaczego warto, a dlaczego nie?

Wybielanie zębów cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Zabieg ten wykonać można zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w warunkach domowych przy pomocy różnego rodzaju past czy płukanek. Które z tych rozwiązań są warte uwagi, a które lepiej omijać szerokim łukiem? Czy w ogóle warto wybielać zęby?

Dlaczego zęby są przebarwione?

Przebarwienia zębów są wynikiem nagromadzenia się na powierzchni szkliwa oraz w środku tkanek twardych zęba barwników. Czasem są one skutkiem chorób genetycznych, schorzeń trzustki czy po prostu zaburzeń hormonalnych. Ponadto na kolor zębów wpływają przyjmowane leki m.in. tetracykliny. Eksperci są jednak zdania, że przebarwienia to przede wszystkim efekt spożywania niektórych produktów spożywczych m.in. herbaty, kawy, soków czy czerwonego wina. Nie pomaga także palenie papierosów.

Czasami za zmianę kolorystyki zębów odpowiadają choroby zębów. Po leczeniu endodontycznym uzębienie na ogół staje się ciemniejsze. Po urazie zęba może on zmienić kolor na szary. Taka barwa świadczy również o martwicy zęba. Przebarwieniu ulegają zęby ze zmianami próchniczymi.

Wybielanie zębów w praktyce

Najlepsze efekty przynosi wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Wprawdzie środki dostępne w aptekach czy drogeriach są skuteczne, ale jedynie po wcześniejszym oczyszczeniu zębów przez dentystę. Zaleca się ich stosowanie raczej jako podtrzymanie efektu wybielenia zębów po wcześniejszym wybielaniu w gabinecie dentystycznym.

Kiedy nie należy wybielać zębów?

Przede wszystkim wybielania zębów nie wykonuje się u osób, które nie ukończyły jeszcze 16. roku życia. Inne przeciwwskazania do wykonania zabiegu to m.in. ciąża, uzależnienie od tytoniu, alergia na środki wybielające, silna nadwrażliwość zębów, choroby przyzębia i dziąseł, spora liczba wypełnień czy obecność próchnicy.

Wybielanie domowe czy w gabinecie?

Podczas wybielania w gabinecie stomatologicznym wykorzystywane są preparaty o bardzo wysokim stężeniu nadtlenku wodoru. Efekt zabiegu jest na ogół dobry, chociaż są osoby, które posiadają szkliwo odporne na wybielanie. W ich przypadku zabieg może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Sam zabieg wybielania nie trwa zbyt długo, a efekt widoczny jest w zasadzie od razu. Na samym początku lekarz ocenia kolor zębów, oczyszcza je z płytki nazębnej i złogów. Potem przystępuje do zabezpieczenia dziąseł oraz okolic przyszyjkowych zębów odpowiednim środkiem. Preparat wybielający pozostaje na zębach przez około 20 minut. Niekiedy dodatkowo naświetlany jest lampami. Czynności te są powtarzane aż do uzyskania odpowiedniego efektu, na ogół 3-4 razy. Po zabiegu zalecana jest przez kilka dni biała dieta. W tym czasie należy unikać spożywania potraw barwiących oraz palenia papierosów.

W przypadku wybielania domowego, dentysta przygotowuje na podstawie wycisków nakładki na zęby z folii przezroczystej. Pacjent dostaje także środek do wybielania, który sam nanosi na nakładki i użytkuje przez kilkadziesiąt minut dziennie przez około 3-4 tygodnie.

Czy wybielanie zębów powoduje efekty uboczne?

Podstawowe efekty uboczne to przy wybielaniu zębów nadwrażliwość zębiny oraz podrażnienie dziąseł. Dolegliwości te ustępują jednak samoistnie po kilku dniach od zabiegu. Objawy nie są też zbyt dokuczliwe. Efekt wybielenia utrzymuje się do 3 lat po zabiegu. Po upływie tego czasu zęby wracają do swojej pierwotnej barwy. Zabieg należy więc powtórzyć.